Smučarski tek ali tek na smučeh je zadnja leta čedalje bolj priljubljena oblika rekreacije pri nas. Zase tečem že od leta 2005, dve leti nazaj pa sem na Fakulteti za šport uspešno pridobila tudi diplomo o strokovni usposobljenosti za delo v športu (učitelj teka na smučeh 2).
Najbrž tudi tebe kakšen znanec ali dva že nekaj zim ves navdušeno prepričuje, da preprosto »moraš« poskusiti tudi ti, ker je super, oh in sploh. Tebe sicer mika, ampak … V resnici ne veš kje začeti? In potem ta izziv preložiš na naslednjo zimo, »ko boš imel več časa«, »ko bo več snega« …
Veš kaj? Ta zima je lahko tudi tvoja! Zato začni letos! No, zdaj! Ker drugače zamujaš osupljive panoramske poglede na zasnežene smreke, višave, v katere spraviš svoje srce in v resnici globoko zadihaš, in potem dobiš rdeča lička in srečne “očke” (oči mislim, ne atije, tatije, očije 🙂 ) – in naštevala bi lahko v nedogled, ampak se bom raje osredotočila nate.
Da ti bo lažje, sem zate pripravila povzetek pomembnih informacij. Najprej si poglejva prednosti teka na smučeh:
Ok, prepričala sem te in zdaj? Naslednje vprašanje je običajno “Naj izberem klasično ali drsalno tehniko?”
Postavila ti bom enaka 3 vprašanja kot jih postavim tistim, ki jih ne poznam in me prvič kličejo, da bi se radi (na)učili teči na smučeh.
Tvoji odgovori?
Trikrat DA? Greš v naslednji krog! 🙂
Dvakrat DA? Tudi ti greš v naslednji krog! 🙂
Samo en ali noben DA? Verjameš ali ne, tudi ti greš v naslednji krog! 🙂
Ja, prav si prebral, ni napaka! Tek na smučeh je primeren za vse (no, skoraj za vse). Z nekaj truda, vztrajnosti in pravim pristopom, seveda. Je pa res, da je od števila DA-jev odvisno, kako hitro boš napredoval in koliko truda, časa in trme boš za to potreboval.
Če se teka na smučeh lotevaš sam, nimaš svoje opreme in ne veš, ali bi začel s klasično ali drsalno tehniko, potem ti bo v pomoč, da najprej pogledaš to:
Z zgornjo tabelo si pomagaj, ko si boš sposojal opremo (ali kasneje kupoval). Če nisi prepričan, katera tehnika teka na smučeh ti bo ljubša, si sposodi opremo za obe tehniki, poskusi in izberi tisto, v kateri bolj uživaš.
#nasvetizprakse #nasvetizprveroke #hanasvetuje
Če nimaš nobenih izkušenj, svetujem, da najprej poskusiš s klasično tehniko v smučini.
Začni na ravnem terenu, šele kasneje dodaj blage naklonine.
Smer teka: dve smučini za klasično tehniko naj bosta vedno na tvoji desni strani.
Drsalni tehniki običajno rečemo samo drsalna ali pa kar »skate« (iz ang.).
A katero tehniko imam jaz raje? Lepša in sklepom bolj prijazna je klasika (njena “slabost” je, mazanje smuči glede na temperaturo in starost snežne odeje), večkrat pa izberem drsalno.
Kaj naj oblečem?
Če si začetnik in nisi prepričan ali bo tek na smučeh »tvoja zimska ljubezen na prvi pogled«, potem ti svetujem, da za začetek pobrskaš v svoji omari. Poglej, če lahko uporabiš kakšna športna oblačila, ki jih običajno uporabljaš za druge športe. Greva od znotraj navzven.
#nasvetizprakse #nasvetizprveroke #hanasvetuje
Za prvi sloj izberi spodnje perilo (gate, gatke, samo ne tangic, ker ti bo zmrznila tazadnja, haha in športni top) in dodaj športno perilo (oprijeta majica z dolgimi rokavi in oprijete hlače), lahko uporabiš npr. smučarskega ali pohodnega.
Za naslednji sloj izberi športna, raztegljiva in lahka oblačila, ki dobro odvajajo vlago.
Lahko uporabiš tekaške pajkice ali ožje, a elastične pohodne hlače.
Tekaška jakna naj bo dovolj velika jakna, da te ne ovira pri delu z rokami.Ne obleci se preveč, da po 10 minutah ne »zakuhaš”.
Če je res hladno, lahko čez tekaško jakno dodaš brezrokavnik.
Ostale »drobnarije«, ki jih imam vedno napisane na listu, da česa slučajno ne pozabim:
– kapa ali naglavni trak (naj bo iz bolj »športnih« materialov),
– rokavice (glede na temperaturo izberi primerno debelino),
– očala (za zaščito oči pred vetrom, soncem in svetlobo, ki se odbija od snega; lahko uporabiš kolesarska)
– športna ura in merilec srčnega utripa (če želiš spremljati svoj napredek)
– papirnate robčke
– osebni dokument (koristi, če tečeš iz Rateč v Italijo, preverjeno. 😉 ).
Če te tek res navduši in prepriča – potem teci v trgovino po nakup opreme in oblačil, ki so namenjena prav teku na smučeh. Za nekajkrat na leto je tudi zgoraj opisana rešitev čisto ok (odvisno, kako napreden in zahteven tekač si).
Kje lahko tečeš na smučeh?
Uporabne povezave, ko načrtuješ tek na smučeh (klikni na direktno povezavo):
#nasvetizprakse #nasvetizprveroke #hanasvetuje
Preden se odpraviš od doma preveri vreme, višino snežne odeje, urejenost in odprtost prog (npr. na Pokljuki so večkrat tekme), ali je potrebno plačati uporabo proge ali je brezplačna (običajno je cena med 3-5 €).
Naj bo ta zima polna novih znanj in izzivov. Veliko tekaških užitkov in se vidimo na snegu!
Hana
Sorry, the comment form is closed at this time.